Hava Durumu Tahmininde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, ekseriya meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar güçı ve tarafü, rutubet tartıı, atmosfer tabncı, evetğış misilı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri ekseriya manuel veya kendiliğinden yöntemlerle dokumalır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, ekseriya radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre sıcaklık, rutubet ve rüzgar güçı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha süratlidır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve ülke değmedarımaişetikliği çallıkışmaları kabilinden birçok alanda kullanılır. Bu ölçümler, günlük hava tahminleri, katıksız kıyamet ikazları ve vesair meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve ülke olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden konularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda hareket gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birçok ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları veya çaşama bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara muvasala sağlamlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü geçirmek, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını elde etmek ve ülke değmedarımaişetikliği ile alakalı tetkikatı isteklendirme geçirmek kabilinden görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Etiketler: , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir